Využitie životného prostredia spočíva v zhromažďovaní surovín potrebných pre náš každodenný život. Životné prostredie nám poskytuje potravu, vodu, vzduch a ostatné zložky bez ktorých by naše prežitie na Zemi bolo nemožné. Taktiež nám poskytuje rôzne suroviny, ako napríklad nerastné suroviny v podobe ropy, zemného plynu a priemyselných kovov (železo, meď, olovo), ktoré nám výrazne obohacujú a uľahčujú každodenný život.
Každý z nás si uvedomuje nutnosť vyrábania energie, pretože je všade potrebná. Bez nej by nefungovala ani jedna domácnosť, ani jedna továreň, ani jedna inštitúcia... Potrebujeme ju, či už pri raňajšej sprche, pri sušení vlasov, pri varení kávy alebo cestou v trolejbuse. Práve vďaka energii funguje náš každodenný život a do veľkej miery nám ho uľahčuje.

Myslím si, človek musí poznať svoju minulosť, pretože by bez nej bol stratený. Z minulosti vieme niekoľko faktov, ktoré pokladáme za dôležité vzhľadom na to, že boli odrazovým mostíkom k vnuknutiu ďalších myšlienok spracovania energie, a tak k následnému využitiu prírodných zdrojov.

Ľudstvo sa oddávna snažilo získavať zdroje energie, a tak si skvalitňovať a uľahčovať svoj život. Za jeden z prvých zdrojov možno bezpochyby určiť oheň. Jeho funkcie boli ochranná, tepelná (pri spracovávaní potravín), ako aj sociálna, pri spoločne strávených večeroch bolo ohnisko a hlavne priestor okolo neho dejiskom spoločnej zábavy, keďže poskytoval dostatok tepla a svetla. Myslíme si, že práve toto a mnoho iných podnetov prispelo k zvýšeniu komunikácie medzi ľuďmi, lepšej socializácii.

Postupne s vývojom spoločnosti sa rôzne kultúry naučili využívať energiu vodných tokov, najmä v začiatkoch na splavovanie rôznych nákladov. V niektorých krajinách dokonca na tento účel bola vybudovaná sieť kanálov. Neskôr po vynájdení kolesa ľudia dokázali premieňať energiu tečúcej vody na mechanický pohyb v mlynoch na mletie múky, ktorá bola veľmi dôležitou zložkou vtedajšej potravy. Energia vody bola využívaná takisto aj v mechanických strojoch. Je úžasné obzrieť sa späť do minulosti a pozorovať a hlavne sa inšpirovať vtedajším spôsobom zmýšľania.
Po niekoľkých storočiach sa ľudstvu podarilo vynájsť energiu pary, ktorá poháňala dopravné alebo statické stroje. Objav pary zasiahol do všetkých sfér života, pretože poloha fabrík tým pádom nebola závislá od vzdialenosti alebo stálosti vodných tokov. Mechanický pohyb vyvíjaný parným strojom sa pomocou prevodov dal jednoducho prenášať k jednotlivým strojom v továrňach. Para bola takisto využívaná v neskoršom období na výrobu elektrickej energie v parných turbínach.

Revolúcia sa stala podnetom k hromadnej výrobe energie, pretože k parnému stroju sa dal pripojiť aj generátor. Vďaka týmto všetkým poznatkom si možno predstaviť vlastný spôsob využitia energie a jej následnú aplikáciu na lokalitu, v ktorej žijeme.
V súčasnosti je najviac využívanou práve elektrická energia, ktorá tvorí základnú energetickú sieť ľudstva. Vyrábame ju pomocou vodných zdrojov, slnka, vetra...
Podľa nášho názoru je lepšie využívať prírodné, obnoviteľné zdroje energie, nakoľko sa ložiská fosílnych palív míňajú. Niektoré druhy energie sú zase ťažko obnoviteľné, pričom je ohrozený aj človek. Aj keď výroba jadrovej energie je dnes veľmi bezpečnou, stačí jedno zlyhanie ľudského faktora a výbuch môže spôsobiť nevyčísliteľné škody, ktoré sa odrazia nielen na prostredí, ale aj na ľudskom zdraví. Ako príklad môžeme spomenúť Černobyľskú haváriu, ktorá sa stala 26. Apríla 1986, a jej dôsledkom bola kontaminácia rozsiahlych oblastí v  strednej a východnej Európe, ako aj evakuácia a presídlenie asi 200 000 ľudí.